Imieniny

Dzisiaj jest: 28 Listopad 2023    |    Imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

astronomia

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Program Celestia

Celestia to darmowe wirtualne planetarium, które umożliwia nie tylko eksplorację obszarów zlokalizowanych blisko Ziemi, lecz także oglądanie ciał niebieskich w całym Układzie Słonecznym. Łącznie zobaczymy ponad 100 tys. obiektów w technologii 3D, jednak tylko tych, które mają dokładny pomiar swojej pozycji na podstawie oficjalnych baz danych. Elementy w systemie można wyszukiwać po nazwach, numerach katalogowych lub oznaczeniu Bayer. Dodatkowo w Celestii znajduje się specjalny moduł, pozwalający obserwować około 100 najbliższych gwiazd oraz uzyskać na ich temat informacje, takie jak wielkość bezwzględną czy kąt fazowy. To, co przyda się profesjonalistom, to fakt, że, aplikacja powinna działać z katalogami HIP, HD i SAO.

Program wyróżnia również funkcja powiększania wykładniczego o wyjątkowej dokładności. Oprócz tego otrzymujemy możliwość dodawania rozszerzeń z większą liczbą obiektów oraz moduł tworzenia własnych wszechświatów.

Pokaz demo na youtube demo2

Strona autrów z najnowszą wersją i opisem

Stellarium

  • Aplikacja Stellarium jest świetną propozycją dla użytkowników, którzy chcą poczuć się jak w prawdziwym planetarium. Cechuje ją intuicyjny interfejs, zrozumiały nawet dla początkujących odkrywców kosmosu. Znajdziemy w niej także imponująco obszerny katalog gwiazd – w wariancie podstawowym możemy podziwiać ponad 600 tysięcy ciał niebieskich. Program pozwala wybrać tryb projekcji, taki jak rybie oko, cylinder, Mercator, przełączać się między dniem i nocą, a także korzystać ze skrótów klawiaturowych do eksploracji przestrzeni pozaziemskich. Ciekawą funkcją jest ustawienie, w którym możemy cofnąć się w czasie, aby zobaczyć projekcję ułożenia danych elementów wszechświata nawet kilkaset lat wstecz. Stellarium ma dość niskie wymagania sprzętowe, co gwarantuje płynne działanie nawet na starszych komputerach lub takich ze słabszą kartą graficzną. Ponadto znajdziemy je również w wersji mobilnej, zatem obserwacja kosmosu staje się łatwa i dostępna dla każdego. Z tych względów stanowi świetne narzędzie edukacyjne, z którego skorzystają nauczyciele i uczniowie. Pobierz program Stellarium

  •  

  •